Nemá rád stres. Keď sa vo vzťahu niečo pokazí, reaguje citlivo. Tiež nemá rád, keď je pod tlakom. Áno, penis z času na čas štrajkuje a je mdlý. Občasná erektilná dysfunkcia je normálna. Ale ak sa nepohne celé mesiace, veci začínajú byť vážne.
Problémy s erekciou sú čoraz častejšie
Erektilnou dysfunkciou trpí viac mužov, ako si myslíte. V zásade môže postihnúť mužov všetkých vekových skupín, pretože spúšťače sú rôzne. Ťažkosti s erekciou sa však s vekom stávajú pravdepodobnejšími.
Zatiaľ čo zo štyridsaťročných mužov postihuje iba jedno až dve percentá, vo veku 65 rokov sa už 15 až 20 percent sťažuje na problémy s dosiahnutím alebo udržaním erekcie. Kým u mladších mužov sú na príčine skôr psychické dôvody, u starších prevládajú fyzické príčiny.
Sporadické „výpadky“ spočiatku nie sú dôvodom na obavy, pretože vzrušenie u mužov má veľa spoločného s vizuálnymi podnetmi. Čiže, všetko začína v hlave. Keď mozog dostane sexuálny zmyslový stimul, ako je krásna žena alebo fantázia, vyšle nervové impulzy cez miechu do penisu, ktorý stuhne.
Rozhodujúce impulzy pre erekciu pochádzajú z parasympatického nervového systému. Stres, tlak na výkon a strach zo zlyhania sú antagonistami parasympatického nervového systému. To vysvetľuje, prečo sú občasné problémy s erekciou normálne. A ukazuje sa, že stres je takmer vždy psychologickou príčinou impotencie.
Odborníci označujú problémy s erekciou za erektilnú dysfunkciu, keď muž dlhodobo alebo opakovane nemá uspokojivý pohlavný styk – pretože penis vôbec nestuhne, alebo neostane stuhnutý.
Aké sú dôvody problémov s erekciou?
Erektilná dysfunkcia je vždy „stresujúca“, ale nie je dôvod na paniku. Existujú aj príčiny, ktoré sa dajú jednoducho eliminovať.
5 neškodných dôvodov nedostatočnej erekcie
- Vypili ste priveľa alkoholu – možno vám je situácia známa: vypili ste o jedno alebo dve pivá viac a keď príde „ k veci“, váš penis zlyhá. Nech je situácia akokoľvek krutá, niet sa čomu čudovať. Alkohol tlmí centrálny nervový systém, to znižuje prietok krvi do penisu a zabraňuje erekcii. Aj keď vás nápoj uvoľní – a je pravda, že niektorí muži s trochou alkoholu v krvi skutočne podávajú lepší výkon v posteli – keď je ho príliš veľa, môže brániť erekcii. Buďte si teda vedomí svojich hraníc.
- Máte nového partnera – konečne ste si niekoho našli, no keď príde na intimitu, veci zrazu nefungujú – skutočný zabijak pre sebavedomie. Ťažkosti s erekciou s novými partnermi môže mať mnoho dôvodov. Môžete byť neistí – možno preto, že sa obávate, že partnera nedokážete uspokojiť, alebo preto, že ste v minulosti zažili trápne chvíle, ktoré sa vám vracajú. Vaše telo môže vnímať aj pohlavný styk s niekým novým ako stresovú situáciu a v dôsledku toho produkovať príliš veľa adrenalínu, ktorý bráni erekcii. Uvoľnite sa a v pokoji spoznajte svoj náprotivok.
- Ste v strese a unavení – je dôležité vedieť, že akákoľvek úzkosť vás môže rozptyľovať a potenciálne brániť erekcii. A nemusia to byť len pocity súvisiace s vami, ale môžu to byť aj napríklad obavy zo súčasných svetových udalostí, alebo ich ekonomických dôsledkov. A ak vám akákoľvek úzkosť bráni v dobrom spánku alebo v športových aktivitách, môže vás to dostať do dvojnásobne nevýhodnej pozície, pretože dobrý spánok aj pohyb posilňujú kardiovaskulárny systém, čo zas podporuje erekciu. Dôsledky stresu sú rôzne, vyčerpáva psychicky aj fyzicky. Keď ste v strese, telo nasmeruje všetku svoju energiu do svojich životne dôležitých orgánov a penis je na tomto zozname úplne na spodnej priečke. Ak ste v strese, uvoľňujete aj viac kortizolu. To môže byť problém, pretože stresový hormón blokuje účinok mužského hormónu testosterónu. To zas znižuje libido a následne spôsobuje problémy s erekciou.
- Užívate určité lieky – existuje množstvo medikamentov, ktoré môžu brániť erekcii. Patria sem lieky na vysoký krvný tlak, ako sú betablokátory alebo diuretiká. Aj keď sú prospešné pre srdce, ich vplyv na sympatický nervový systém a krvné cievy zhoršuje prietok krvi do penisu. Štúdia americkej University of Massachusetts Medical School zistila, že u približne 40 percent mužov, ktorí pravidelne užívajú antidepresíva, sa objavia príznaky sexuálnej dysfunkcie. Inhibítory spätného vychytávania serotonínu (trieda antidepresív), ako sú Prozac a Escitalopram, môžu znížiť hladinu testosterónu a spôsobiť oneskorenú ejakuláciu. Neprestaňte však užívať tieto lieky. Konzultujte s lekárom, aby našiel riešenie a predpísal iný liek alebo nižšiu dávku na zníženie vedľajších účinkov.
- Nedosiahnete erekciu, pretože ste nedávno masturbovali – po masturbácii možno budete musieť chvíľu počkať, kým budete mať sex. Môže za to hormón prolaktín, ktorý sa uvoľňuje po orgazme. Predpokladá sa, že je zodpovedný za zníženie libida a postkoitálnu únavu, a preto sa predpokladá, že spôsobuje ťažkosti s erekciou a ejakuláciou. Po orgazme je vaše telo aj v takzvanej refraktérnej fáze, v ktorej ustupuje sexuálne vzrušenie. Počas tejto doby je úroveň erekcie veľmi nízka. Toto časové obdobie však nemožno presne definovať a dokonca sa môže z času na čas meniť. Neexistuje žiadny vedecký konsenzus o tom, prečo sa trvanie refraktérnej fázy mení. Vo všeobecnosti však možno povedať, že u mladších mužov je kratší. Je to ako maratón: vaše telo si potrebuje oddýchnuť a zotaviť sa, kým sa bude môcť zúčastniť ďalších pretekov. Myslite na to, že priemerný muž potrebuje 30-minútovú prestávku, tvrdia odborníci.
Fyzické a psychické dôvody nedostatočnej erekcie
Ubúdanie mužnej sily je po 40. roku života prirodzený dôsledok procesu starnutia. Napriek tomu však problémom s erekciou čelia aj mladí muži. Štúdia kolínskej univerzity uvádza, že postihnutých je 2,3 percenta mužov vo veku 30 až 40 rokov – a tiež predpokladá, že počet nenahlásených prípadov je vysoký.
Na erekcii sa podieľa celý rad procesov v tele: interakciou mozgu, miechy, nervových ciest, hormónov a krvných ciev sa tepny rozširujú a krv sa pumpuje do erektilného tkaniva. Aby krv zostala v erektilnom tkanive a penis sa vzpriamil, prietok krvi cez žily je blokovaný.
Zložitý proces, v ktorom sa poruchy môžu vyskytnúť na mnohých rôznych miestach. Medzi najčastejšie fyzické príčiny ťažkostí s erekciou patria:
- Komplikácie z chirurgických zákrokov v oblasti genitálií, panvy alebo brušnej dutiny.
- Choroby genitálnej oblasti, medzi ktoré patria napríklad zápaly a nádory prostaty alebo semenníkov, malformácie alebo zúženie predkožky.
- Orgánové a metabolické poruchy, ako je hypotyreóza, ochorenie pečene, cukrovka alebo ochorenie obličiek.
- Choroby kardiovaskulárneho systému, napríklad vysoký krvný tlak, artérioskleróza, srdcový infarkt, ischemická choroba srdca, malformácia ciev v oblasti genitálií.
- Choroby mozgu alebo nervového systému spôsobené herniou platničky, paraplégiou spôsobenou nehodou, mŕtvicou alebo autoimunitným ochorením, ako je roztrúsená skleróza alebo Parkinsonova choroba.
Problémy s erekciou však môžu mať aj psychické spúšťače. Nie je nezvyčajné, že strach zo zlyhania a tlak na výkon pri pohlavnom styku vytvárajú začarovaný kruh, kvôli ktorému masívna erektilná dysfunkcia znemožňuje normálnu sexualitu.
Stabilitu môžu dočasne narušiť aj konflikty vo vzťahu, traumatické sexuálne zážitky alebo stresujúce podmienky. Psychické ochorenia ako úzkostné poruchy, poruchy osobnosti či depresie sa môžu prejaviť aj fyzickými príznakmi – vrátane erektilnej dysfunkcie.
Prostata a poruchy erekcie
Ako gaštan veľká prostata, známa aj ako prostatická žľaza, hrá ústrednú úlohu v mužskej erektilnej funkcii. Mnoho dôležitých nervových dráh, ktoré sú zodpovedné za erekciu, prebieha priamo pozdĺž, alebo za prostatou. Zväčšenie prostaty, ku ktorému dochádza u mnohých mužov vekom, alebo chirurgické odstránenie nádoru prostaty či dokonca celej žľazy môže tieto nervové dráhy stlačiť, podráždiť alebo dokonca poškodiť.
Problémy s prostatou môžu sprevádzať aj bolesti pri ejakulácii. Prostata a potencia sú na sebe obzvlášť závislé – aj keď ani úplné odstránenie prostaty nemusí nevyhnutne zhoršiť schopnosť dosiahnuť erekciu a orgazmus. Potom dochádza len k ejakulácii semena – takže muž už nie je schopný oplodnenia.
Čo robiť pri ťažkostiach s erekciou
Problémy s erekciou resp. nedostatočná erekcia sú pre mužov často citlivou záležitosťou. Mnohí prepadajú panike a začína o sebe pochybovať. Kvôli pocitu hanby sa postihnutí často stiahnu a vyhýbajú sa komunikácii. Pritom otvorený rozhovor s ľuďmi, ktorým dôverujú a predovšetkým otvorený prístup k téme vo vzťahu môže pomôcť znížiť tlak a frustráciu.
Ak aj vás trápi pretrvávajúca erektilná dysfunkcia, určite by ste sa mali premôcť a navštíviť lekára. Anamnézou a cielenými vyšetreniami dokáže rýchlo určiť, či ide o problém psychický alebo fyzický. Prvými indíciami sú napríklad možné ďalšie telesné príznaky ako pálenie pri močení a časté nutkanie na močenie: tieto ukazujú na možný zápal prostaty ako spúšťač problémov s potenciou.
Na základe zistení možno erektilnú dysfunkciu vo väčšine prípadov ľahko zvládnuť.
Čo pomáha pri poruchách erekcie
Možná pomoc závisí výlučne od príčiny:
- Ak fyzické vyšetrenie neposkytne žiadne informácie o príčine problému, je zrejmé, že dôvody problémov s erekciou sú psychického charakteru. V tomto prípade môže zníženie stresu prostredníctvom meditácie alebo tréningu všímavosti často dosiahnuť dobré výsledky. Ak ide o traumu alebo hlbšie duševné ochorenie, odporúča sa psychoterapia, sexuálna terapia alebo párová terapia.
- Ak je diagnostikované základné fyzické ochorenie, musí sa zodpovedajúco liečiť, aby sa problémy s erekciou zlepšili. Ak napríklad nádor naruší prietok krvi do erektilného tkaniva, v niektorých prípadoch je nevyhnutná operácia. Akútny zápal prostaty je nutné liečiť antibiotikami. Pri ochoreniach látkovej premeny alebo srdcovo-cievneho systému zohráva dôležitú úlohu pri úspešnosti liečby erektilnej dysfunkcie optimálna medikamentózna kontrola krvného cukru či krvného tlaku, ako aj zdravý životný štýl.
- Lieky na zvýšenie potencie, ako je Viagra s účinnou látkou sildenafil, by ste mali užívať len vtedy, ak po dôkladnom lekárskom vyšetrení nič nehovorí proti. Viagra patrí do skupiny inhibítorov PDE-5 – tieto látky majú vazodilatačný účinok a možno ich bezpečne užívať len po konzultácii s lekárom, ak máte stanovené iné ochorenia alebo pravidelne užívate iné lieky.
- Ak vás trápia ťažkosti s erekciou a nechcete alebo nemôžete užívať lieky, máte možnosť využiť mechanické pomôcky ako erekčný krúžok a vákuovú pumpu. Sú nápomocné aj po operácii prostaty, aby sa obnovil pravidelný prietok krvi do erektilného tkaniva – inak hrozí, že cievy a tkanivo sa postupne dostanú do regresie
- Prírodné doplnky výživy ako pomôcky na potenciu: kórejský ženšen, maca z peruánskych Ánd, africký potencný yohimbín alebo (sub-)tropický kotvičník – tieto bylinné látky sa už mnoho storočí považujú za látky zvyšujúce potenciu a početné štúdie dokazujú ich účinok. Aminokyselina arginín je proteínový stavebný blok produkovaný telom a nachádza sa v mnohých potravinách, ako je mlieko, mäso a ryby. Jeho najdôležitejšou úlohou je produkovať oxid dusnatý, ktorý rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. Zlepšenie erektilnej funkcie sľubujú aj početné voľnopredajné kapsuly a tablety s vysokou dávkou L-arginínu.
- Okrem týchto opatrení mnohí z postihnutých mužov dosahujú dobré výsledky aj cieleným tréningom panvového dna. Najmä Musculus ischiocavernosus a Musculus. bulbospongiosus sú svaly, ktoré zohrávajú pri erekcii dôležitú úlohu a možno ich posilniť špeciálnymi cvikmi.
Funguje testosterón u mužov s problémami s erekciou?
Testosterón je dôležitý mužský hormón. Často sa jeho užívanie nasadí u mužov s nízkou hladinou testosterónu, ktorí majú problémy s erekciou. Nie je však jasné, nakoľko je táto liečba účinná a či spôsobuje nežiaduce (vedľajšie) účinky, najmä na zdravie srdca.
Z krátkodobého hľadiska má substitučná liečba testosterónom malý alebo žiadny vplyv na erektilnú funkciu, sexuálnu spokojnosť a kardiovaskulárnu mortalitu a má len málo vedľajších účinkov.
Dlhodobé účinky tejto terapie na erektilnú funkciu zostávajú neisté a chýbajú aj dlhodobé údaje o sexuálnej spokojnosti a kardiovaskulárnej mortalite.
Tieto tvrdenia sú aktuálne k 29. augustu 2023 – na základe údajov Cochrane Kompakt, spoločného projektu Cochrane Switzerland, Cochrane Germany a Cochrane Austria, ktorý zahrnul do svojho prieskumu 43 štúdií s 11 419 účastníkmi, v ktorých sa testosterón porovnával s placebom.
Odporúčanie na záver
Bez ohľadu na to, aký typ problému s erekciou máte alebo aký je váš život, je DÔLEŽITÉ O PROBLÉMOCH HOVORIŤ.
Je dôležité pochopiť, že problémy s erekciou sú liečiteľné a že riešenia existujú. Základom pre zvládnutie problémov a opätovné získanie plnohodnotného sexuálneho života je vyhľadať pomoc a porozprávať sa so špecialistom o svojich obavách, aby ste našli najvhodnejšiu liečbu pre vás.
Pozrite si aj: